POSTED BY: LAURA REYES
Title: Once Upon a Dime: A Math Adventure
Author: Nancy Kelly Allen
Illustrator: Adam Doyle
Recommended Grade Level: 1st Grade- 4th Grade
Common Core Math Standards Addressed:
Operations and Algebraic Thinking: Represent and solve problems involving addition and subtraction.
Operations and Algebraic Thinking: Add and subtract within 20.
Measurement & Data: Work with time and money
CCSS.MATH.CONTENT.2.MD.C.8
Solve word problems involving dollar bills, quarters, dimes, nickels, and pennies, using $ and ¢ symbols appropriately. Example: If you have 2 dimes and 3 pennies, how many cents do you have?
Summary: One day, Farmer Worth discovers a little tree growing where nothing has ever grown before. He gives it organic fertilizer and finds out that his farm now produces a new variety of crop - money! By carefully using different kinds of animal manure, he grows different kinds of money crops.
Rating: ***** This is a great book! Its a clever, whimsical tale of money that grows on trees. It takes children through adventures of money in a unique and fun way. Adding up how much each crop is worth or determining which crop fertilizer combination would be worth, allows children to think more abstractly.
Classroom ideas: This book can be used to teach mathematical concepts in addition and subtraction involving coins and dollar bills. This book gives students practice with counting pennies, nickels, and quarters and grouping them into whole dollar amounts. Children can practice operations with money (addition & subtraction) and create their own word problems using coins and dollars. Children can also learn how to count by 5s and 10s and many more!
Author: Nancy Kelly Allen
Illustrator: Adam Doyle
Recommended Grade Level: 1st Grade- 4th Grade
Common Core Math Standards Addressed:
Operations and Algebraic Thinking: Represent and solve problems involving addition and subtraction.
Fluently add and subtract within
20 using mental strategies. By end of Grade 2, know from memory all sums of two
one-digit numbers.
Operations and Algebraic Thinking: Add and subtract within 20.
Use addition and subtraction
within 100 to solve one- and two-step word problems involving situations of
adding to, taking from, putting together, taking apart, and comparing, with
unknowns in all positions, e.g., by using drawings and equations with a symbol
for the unknown number to represent the problem.
Measurement & Data: Work with time and money
CCSS.MATH.CONTENT.2.MD.C.8
Solve word problems involving dollar bills, quarters, dimes, nickels, and pennies, using $ and ¢ symbols appropriately. Example: If you have 2 dimes and 3 pennies, how many cents do you have?
Summary: One day, Farmer Worth discovers a little tree growing where nothing has ever grown before. He gives it organic fertilizer and finds out that his farm now produces a new variety of crop - money! By carefully using different kinds of animal manure, he grows different kinds of money crops.
Rating: ***** This is a great book! Its a clever, whimsical tale of money that grows on trees. It takes children through adventures of money in a unique and fun way. Adding up how much each crop is worth or determining which crop fertilizer combination would be worth, allows children to think more abstractly.
Classroom ideas: This book can be used to teach mathematical concepts in addition and subtraction involving coins and dollar bills. This book gives students practice with counting pennies, nickels, and quarters and grouping them into whole dollar amounts. Children can practice operations with money (addition & subtraction) and create their own word problems using coins and dollars. Children can also learn how to count by 5s and 10s and many more!
I like the story, I think that bringing the concept of money into a math class is a very realistic way to introduce math content. Students can relate a lot with this as they directly and indirectly see, encounter and experience different situations about money in real life. From an early age, children learn that in order to get things, money is required, such as: buying food at the supermarket, ice cream at the ice-cream store, lollipop at the grocery store, etc., and with this they also see that buying lot of things cost more.
ReplyDelete